Jan Krzysztof Piasecki - strona autorska

poezja     proza
Ludziary okladka


Cegielki i inne opowiadania   okladka

Jan Krzysztof Piasecki

Ludziary

Wydawca: Biblioteka Analiz -Wydawnictwo Biblioteka Słów

Warszawa 2024 r.  ISBN 978-83-967745-6-9  174 strony

To bardzo osobista – choć przedstawiana z perspektywy zewnętrznego narratora – opowieść o wzrastaniu w cieniu osoby silnej, dominującej, upartej i konsekwentnej, ale pełnej także wewnętrznych szczelin i pęknięć. To książka o matce i dziecku, o ich rozłączno-nierozłącznym życiu. Historia biograficzna – a może nawet autobiograficzna – w której główną rolę odgrywa matka, kobieta niezależna z piękną kartą z Powstania Warszawskiego, w którym jako młoda dziewczyna, studentka medycyny zmuszona była operować rannych i być lekarzem; budująca w czasach powojennych swój świat, w którym głównym celem będzie realizowanie miłości do koni. I dziecko – syn Albert – narrator dorastający w cieniu matki, ale naśladujący jej dążenie do niezależności, zawsze gotowy do pomocy, wrażliwy i refleksyjny, szukający swojego miejsca.

W Ludziarach – tak matka nazywała ludzi żyjących plotkami, sensacjami i często bez celu – Piasecki opowiedział historię życia zbudowaną z konkretów, ale wplecioną w tło wydarzeń politycznych, obyczajowych. Dorastanie Alberta to obraz zmian zachodzących dookoła, uchwyconych w osobistym spojrzeniu, ale ze świadomością tworzenia wspólnoty rodzinnej, społecznej, narodowej. Ta książka łączy w sposób klasyczny losy bohatera z wydarzeniami świata realnego. Piasecki opowiedział tę historie w sposób nie tylko prawdziwy, przekonujący, ale także wzruszający i poruszający. Ta książka uczy prawdy o ludziach i świecie, o życiu, przemijaniu i śmierci, ale – co najważniejsze – ukazuje znaczenie wielu wartości- bohaterstwa, miłości, godności i wierności wyznaczonym celom, tak bardzo potrzebnym, a nieobecnym, niestety, w dzisiejszym świecie.

Opowieść Jana Krzysztofa Piaseckiego czyta się świetnie. Epizodyczny układ fabuły zostaje znakomicie scalony w świadomości i pamięci narratora, który spoglądając trochę przez ramię za siebie odbudowuje d l a s i e b i e tę przeszłość, a d l a n a s buduje wciągającą - poprzez język i styl - teraźniejszość. Takich książek: prawdziwie opowiadających, refleksyjnych, dobrze napisanych brakuje nam dzisiaj. Ludziary są taką właśnie brakującą lekturą.  WOJCIECH KALISZEWSKI - recenzja, fragment.


Jan Krzysztof Piasecki

Cegiełki i inne opowiadania

Wydawca: Biblioteka Analiz Sp. z o.o. ul. Mazowiecka 6/8, 00-048 Wydawnictwo Biblioteka Słów
Warszawa, 2018 r.
ISBN 978-83-63879-97-6
208 stron


Tekst z czwartej strony okładki:


Na „Cegiełki” składa się 11 opowiadań, z których każde stanowi osobną, zamkniętą formę. To, co je scala, to miejsce opisywanych zdarzeń, czyli okolice Sokółki na Podlasiu, gdzie żyją bohaterowie opowiadań Piaseckiego.
Podlaska kraina owiana jest wciąż mgłą tajemnicy, wiele mówi się i pisze o jej egzotyce i niezwykłych urokach. U Piaseckiego fenomen miejsca łączy się człowiekiem. Kim jest mieszkaniec tych okolic? Kim może być? I co robi ze swoim życiem? Piasecki pyta o to, jak je zbudować lub odbudować i poskładać z kolejnych dni, takich właśnie – tytułowych – „cegiełek”.
To opowiadania o świecie, w którym rządzą emocje i przyzwyczajenia. O tym, co bliskie każdemu z nas, co nosimy w sobie i z czym nie zawsze możemy lub chcemy sobie poradzić.


Recenzje ze skrzydełka okładki:


Proza Jana Krzysztofa Piaseckiego jest egotyczna, skupiona tak mocno na swym bohaterze-narratorze, że wydaje się być na granicy tego, co czytelnik jest w stanie akceptować.
A jednak trudno się od niej oderwać. A to za sprawą niezwykle silnego zmysłu obserwacji, umiejętności chwytania i notowania drobiazgów: zachowań, dialogów, czynności, obyczajów, przedmiotów. Piasecki potrafi budować z drobiazgów, z tytułowych cegiełek, z bocznych wątków, szczegółów, szczególików, impresji. Robi to w sposób niezwykle plastyczny, obrazowy i interesujący.
JAN STRĘKOWSKI

Bohater „Cegiełek” żyje w takim mikroświecie, który stanowi doskonałe odbicie procesów i stosunków zachodzących w szerszej perspektywie socjologicznej. Konflikty, antagonizmy, obrazy z przeszłości, kłopoty niszczące ludzką wrażliwość obecne są u Piaseckiego jakby w szczególnym powiększeniu, ale to wszystko powiązane jest trwałymi splotami z szeroką historią, tradycją i kulturą. Dzięki temu lepiej można dostrzec i zrozumieć zawiły i często kręty bieg ludzkich losów.
WOJCIECH KALISZEWSKITo tylko slady Okladka.jpg

Jan Krzysztof Piasecki

TO TYLKO ŚLADY   Wiersze ze Wgórz Sokólskich

Wydawca: Oficyna Wydawnicza "Agawa"
Warszawa, 2014 r.
ISBN 978-83-85571-71-1
52 strony
Ksiażka zawiera cykl wierszy napisanych podczas sześcioletniego pobytu autora na Wzgórzach Sokólskich.

Wiersze z tego tomiku były czytane przez Andrzeja Ferenca i komentowane przez Iwonę Smolkę w Programie Drugim Polskiego Radia w pięciu audycjach "Poezja przed północą".
Książkę można zamówić na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej "Agawa": www.agawa-wydawnictwo.pl, a także u autora, pisząc na adres jkpiasecki@wp.pl

Recenzja z ostatniej strony okładki:
Wiersze Jana Krzysztofa Piaseckiego, pulsujące żywą i wrażliwą emocjonalnością, wyciszoną niemal do szeptu, są autentycznym świadectwem silnych doznań bohatera lirycznego w jego codziennym obcowaniu z ludźmi i przyrodą Wzgórz Sokólskich, są poetycką kroniką wrastania w ten świat i tę społeczność, kojącą nerwy zszarpane w wielkomiejskim zgiełku. Życie w rytmie przyrody przynosi mu ukojenie, wewnętrzny spokój oraz prawdziwą miarę rzeczy. Te wiersze uczą patrzeć na otaczający świat, dostrzegać jego niepowtarzalny urok w zwykłej codzienności i urok odświętności. Uczą żyć i życiem się cieszyć, pomagają wrócić do istoty rzeczy, wcielić się ponownie w autentyczny klimat ziemi i stać się świadomą cząstką przyrody, służyć jej i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, którymi ona odpłaca.
                                                Grzegorz Łatuszyński

 

 
Jan Krzysztof Piasecki

NIEPOSTRZEŻENIE SIĘ GAŚNIE

Wydawca: Księgarnia Akademicka
Kraków, 2006 r.
ISBN 83-7188-894-5
46 stron

Zbiór Niepostrzeżenie się gaśnie zawiera wiersze napisane w latach 1999 - 2005. Wiersze ułożone są w osiem cykli: Dorastanie, Wiersze o ojcu, Ziemia, Malarze i Poeci, Niepostrzeżenie się gaśnie, Zuza, Wieżowiec/Puławska, Do Marka.

Książkę można zamówić w wydawnictwie Księgarnia Akademicka w Krakowie, ul. św. Anny 6 lub w księgarni internetowej Merlin.pl
Książkę można zamówić bezpośrednio u autora, pisząc na adres e-mail podany w zakładce Kontakt.


 

 
Jan Krzysztof Piasecki
PIERWSZA WIOSENNA I INNE OPOWIADANIA

Wydawca: Wydawnictwo Pokolenia
Warszawa, 2003 r.
ISBN 83-918644-0-5
191 stron

Na tle rzeczywistości przełomowych dla Polski lat "80" i "90" rozgrywa się dramat głównego bohatera - outsidera zepchniętego na margines - czy może dramat licznych alter ego tej postaci, występującej pod różnymi imionami; niekiedy w głównej roli, a czasem w roli obserwatora lub narratora.
Opowiadania mają żywą, intrygującą akcję. Każde stanowi osobną, zamkniętą formę. Autor pokazuje niedostosowanie do rzeczywistości głównego bohatera, kreśli portrety psychologiczne postaci i śledząc ich losy niekiedy cofa się w przeszłość. Stawia problem wyborów moralnych, ukazuje przemiany społeczne. Centralnym problemem tej prozy jest samotność.
Wielkie miasto/Warszawa: przedmieście, podmiejska wieś, osiedla bloków, stare Śródmieście i Powiśle, atmosfera poczekalni zespołu adwokackiego ... salon fryzjerski - to wszystko jest opisane ze znajomością rzeczy i dbałością o szczegół.

Książka jest w sprzedaży w księgarni internetowej Merlin.pl
Opowiadania można również zamówić bezpośrednio u autora, pisząc na adres e-mail podany w zakładce Kontakt. 

 
Jan Krzysztof Piasecki
WIERSZE WYBRANE

oraz
A. B. ("Banjo") Paterson
14 WIERSZY I BALLAD

w przekładzie Jana Krzysztof Piaseckiego

Wydawca: Księgarnia Akademicka
Kraków, 1998 r.
ISBN 83-7188-204-1
101 stron

Książka zawiera wybór poezji ze zbioru wierszy Z dala od was, inne wiersze oraz przekłady poezji australijskiego poety A. B. ("Banjo") Patersona /1864 -1941/

Książkę można zamówić w wydawnictwie Księgarnia Akademicka w Krakowie, ul. św. Anny 6, a także w księgarni internetowej Merlin.pl


 

 
Jan Krzysztof Piasecki
Z DALA OD WAS

wiersze

Wydawca: Stowarzyszenie Ruchu Artystycznego "Świat"
Warszawa, 1989 r.
58 stron

Debiut książkowy.